Zespół Szkolno - Przedszkolny w Orzyszu

Biuletyn Informacji Publicznej

Dożywianie w szkole.

„ Dożywianie uczniów w Szkole Podstawowej
im. mjr. H. Sucharskiego w Orzyszu”

Prawidłowe żywienie dzieci ma na celu nie tylko zapewnienie im jak najlepszego rozwoju, ale również zdrowia w dorosłym życiu. Dobry stan zdrowia umożliwia dziecku uczęszczanie na zajęcia. Uczeń głodny lub spragniony ma gorszy nastrój, jest bardziej drażliwy, ma kłopoty z koncentracją uwagi. Dlatego tak ważne jest zjedzenie pierwszego śniadania przed wyjściem z domu, a jeżeli jest to z różnych powodów niemożliwe, to spożycie go w szkole.
W bieżącym roku nasza szkoła podjęła różne działania, by uczniowie mogli otrzymać bezpłatne pełnowartościowe posiłki. Dużą pomoc otrzymaliśmy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Orzyszu, za pośrednictwem którego, zostało sfinansowanych 199 obiadów dla uczniów szkoły. Na podstawie umowy zawartej z Bankiem Żywności w Olsztynie uzyskaliśmy 8000,00 litrów mleka, 40,00 kg ryżu, 66,00 kg makaronu, 180,00 kg mąki, 30,00 kg sera topionego, 50,00 kg sera żółtego. Ogólnie produkty żywnościowe na sumę 18.906,00 zł. Na podstawie umowy zawartej z Caritas Diecezji Ełckiej do października bieżącego roku otrzymywaliśmy 1018,00 litrów mleka miesięcznie. Polska Akcja Humanitarna w ramach Akcji „ Pajacyk” dotuje przygotowanie 35 obiadów miesięcznie. Należy podkreślić, że dzięki aktywnemu udziałowi szkoły w różnych akcjach realizowanych przez PAH, już czwarty rok otrzymujemy wsparcie w dożywianiu dzieci. Nie można pominąć bardzo ważnej działalności Spółdzielni Uczniowskiej „ Promyk”, prowadzonej przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli: do września br. Annę Długozima, Aldonę Mataj, natomiast obecnie Aldonę Mataj i Wiolettę Bałdyga. Spółdzielnia ze swoich zysków sponsoruje część produktów, niezbędną do przygotowania drugich śniadań.
Dobrze jest otrzymać coś gotowego, ale nasi uczniowie wiedzą, że lepiej smakuje to, na co się samemu zapracuje. Dlatego też nasi uczniowie chętnie uczestniczą w akcji „ Podziel się posiłkiem” organizowanej przez Federację Polskich Banków Żywności i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Orzyszu. Zebrane produkty trafiły do szkół w Gminie Orzysz w tym również do naszej stołówki.
W wyniku podjętych inicjatyw stworzyliśmy system dożywiania uczniów obejmujący drugie śniadanie w formie zupy mlecznej, spożywane na drugiej przerwie przez wszystkich chętnych uczniów ( około 200 uczniów ), obiad na długich przerwach
(w sumie 283 uczniów)oraz podwieczorek dla uczniów oczekujących w świetlicy na odjazd do domu ( 50 uczniów ).
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy dołożyli starań, by dziecko nie było głodne, pani Jolancie Rakowskiej dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej w Orzyszu, dyrekcji naszej szkoły, wychowawcom świetlicy Elżbiecie Król, Annie Kulińskiej, opiekunom Spółdzielni Uczniowskiej, intendentowi szkoły pani Marii Piotrowskiej i wielu innym ludziom dobrej woli zaangażowanych w dożywianie uczniów.Aldona Mataj
Data powstania: czwartek, 24 lis 2005 10:18
Data opublikowania: czwartek, 24 lis 2005 10:20
Data przejścia do archiwum: poniedziałek, 18 sie 2008 10:17
Opublikował(a): Joanna Kosiorek
Zaakceptował(a): Joanna Kosiorek
Artykuł był czytany: 2082 razy